PVC - Polivinilklorür

PVC - Polivinilklorür | Asel Petrokimya

Polivinilklorür (genelde kısaltılmış olarak PVC diye kullanılır) oldukça geniş kullanım alanı olan bir plastiktir. Kimyasal endüstrisinde en değerli ürünlerden biridir. Dünyada PVC’nin % 50’den fazlası yapı sektöründe kullanılır. Bina malzemesi olarak PVC ucuz ve kolay monte edilebilirdir. Son yıllarda PVC geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır. İdeal yapı malzemesi olmasına rağmen çevre ve insan sağlığı için PVC hakkında kaygılar vardır.

PVC’nin kullanım alanları arasında kapı ve pencere profilleri vinil cephe kaplaması boru ve tesisat malzemeleri elektrik kabloları döşeme hobi malzemeleri sayılabilir. Esnek ve ucuz olması nedeni ile malzeme su ve atık su endüstrisinde boru hatları için çok yaygın olarak kullanılır. Son 50 yıldır sağlık sektöründe de kullanıma girmiştir.Parenteral kullanılan sıvıların kan ve kan ürünlerinin torbalarında ve transfüzyon setlerinde kateter kanül ve drenlerde stoma ürünlerinde ve daha bir çok yerde PVC’ye rastlamaktayız.

Süspansiyon ve emülsiyon tiplerinde; kapı, pencere profilleri, lambri, boru ve bağlantı parçaları, bahçe hortumu, ayakkabı tabanı, kablo, film, branda, suni deri, eldiven, taban muşambası, yer ve duvar kaplamaları, oyuncak bebek, top ve suni meyvalar vs. üretimi için istenilen K değerlerinde.